Gürcüstandan Azərbaycana avtomobil satışı 35 % azalıb
Bu ilin yanvar-iyul aylarında Gürcüstan Azərbaycana 142,5 milyon ABŞ dolları dəyərində 5 079 ədəd avtomobil ixrac edib.
“Report”un Gürcüstanın Milli Statistika İdarəsinin məlumatları əsasında apardığı hesablamalarına əsasən, bu, ötən ilin eyni dövrünün göstəricisindən dəyər ifadəsində 10 %, kəmiyyət olaraq - 35 % azdır.
Hesabat dövründə Gürcüstan xarici ölkələrə 1,48 milyard ABŞ dolları dəyərində 60 442 ədəd avtomobil satıb ki, bu da bir il əvvəlki göstəricilərdən müvafiq olaraq 24 % və 5,5 % çoxdur.
Bu ilin ilk 7 ayında Gürcüstandan Qırğızıstana 759 milyon ABŞ dolları dəyərində 23 624 ədəd, Qazaxıstana 426 milyon ABŞ dolları dəyərində 24 812 ədəd, Tacikistana 48,3 milyon ABŞ dolları dəyərində 2 301 ədəd, Ermənistana 31,2 milyon ABŞ dolları dəyərində 1 454 ədəd avtomobil tədarük edilib.
Xatırladaq ki, 2024-cü ildə Gürcüstan 2,43 milyard ABŞ dolları dəyərində 106 051 ədəd avtomobil ixrac edib ki, bunun da 290 milyon ABŞ dolları dəyərində 12 849 ədədi Azərbaycanın payına düşüb.