A delegation led by Vusal Nasirli, Deputy Minister of Labor and Social Protection of Population of Azerbaijan, participated in the 2nd Global Labor Market Conference held in Riyadh, Saudi Arabia.
According to Report, the conference, held under the slogan "Future of the Labor Market," focused on discussing current problems and challenges in global labor markets, human capital development, and adapting to a rapidly changing environment.
At the conference, Elnur Safarli, Chairman of the Board of the National Observatory on Labor Market and Social Protection Issues under the ministry, presented on labor reforms in Azerbaijan and programs for elderly workers.
He also answered questions from participants. During the visit, Safarli met with the leadership of the National Observatory on Labor Market under the Human Resources Development Fund of Saudi Arabia.