Tokayev: Baku-Yerevan peace to promote cooperation in entire Central Asian region
Tokayev: Baku-Yerevan peace to promote cooperation in entire Central Asian region Tokayev: Baku-Yerevan peace to promote cooperation in entire Central Asian region
March 27, 2025 15:02
Signing of a peace agreement between Azerbaijan and Armenia will help strengthen security and promote cooperation between the region and Kazakhstan as well as the entire Central Asian region, President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev told a meeting with Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan, who arrived in Astana for an official visit on Thursday, Report informs via Kazinform.
The Kazakh leader noted that Kazakhstan welcomes the draft deal on peace and the establishment of interstate relations between Yerevan and Baku. According to Tokayev, this milestone event will herald the beginning of lasting peace between Armenia and Azerbaijan.