Euronews demonstrates how Azerbaijan celebrates ancient holiday of Nowruz Euronews demonstrates how Azerbaijan celebrates ancient holiday of Nowruz
Euronews discovered Nowruz - an ancient festival of spring and renewal and looked at how it is deeply rooted in Azerbaijani traditions, Report informs.
"Nowruz, is a cherished festival in Azerbaijan, marking the arrival of spring and the renewal of nature. With roots in Zoroastrianism, it symbolises the triumph of light over darkness. Families gather for festive meals, visit loved ones and take part in ancient traditions such as jumping on bonfires to purge past negativity. Public celebrations feature music, dance and traditional costumes," said Euronews.
According to Euronews, more than a seasonal event, Nowruz unites Azerbaijanis in joy and fosters a sense of identity, hope and new beginnings.
An official of the Icherisheher State Historical-Architectural Reserve Administration, Rena Nasirova-Mustafayeva, provided an insight into the significance of this ancient festival in a video report by Euronews.
"Nowruz is one of the oldest and most significant holidays in the Turkic world, as well as in the broader Middle East region. Rooted in history, Nowruz marks the end of winter and the arrival of spring and the renewal of nature. It's a time of celebration, bringing people together to share in joy and warmth. Nowruz is not just a celebration of the New Year, but also a time to gather with family and community," she said.