Si Cinpin

Bayden və Si Cinpin ABŞ-Çin hərbi təmaslarının bərpasını elan edəcəklər
Digər ölkələr

Bayden və Si Cinpin ABŞ-Çin hərbi təmaslarının bərpasını elan edəcəklər

  • 09 noyabr, 2023
  • 00:40
Avropa ilə Asiya arasında körpü rolu oynaması Azərbaycana “yaşıl ticarət”i inkişaf etdirməyə imkan verir
Biznes

Avropa ilə Asiya arasında körpü rolu oynaması Azərbaycana “yaşıl ticarət”i inkişaf etdirməyə imkan verir

  • 05 noyabr, 2023
  • 20:14
ABŞ və Çin liderlərinin görüşünün tarixi açıqlanıb - YENİLƏNİB
Digər ölkələr

ABŞ və Çin liderlərinin görüşünün tarixi açıqlanıb - YENİLƏNİB

  • 01 noyabr, 2023
  • 13:44
Pentaqon: Çin Tayvanla müharibəyə hazırlaşır, ölümcül zərbələr də mümkündür
Digər ölkələr

Pentaqon: "Çin Tayvanla müharibəyə hazırlaşır, ölümcül zərbələr də mümkündür"

  • 24 oktyabr, 2023
  • 12:06
Çinin müdafiə naziri vəzifəsindən azad edilib
Digər ölkələr

Çinin müdafiə naziri vəzifəsindən azad edilib

  • 24 oktyabr, 2023
  • 11:24
Kolumbiya prezidenti Çinə səfər edəcək
Digər ölkələr

Kolumbiya prezidenti Çinə səfər edəcək

  • 23 oktyabr, 2023
  • 03:42
Azərbaycanın Baş prokuroru çinli həmkarını antiterror tədbirləri barədə məlumatlandırıb
Xarici siyasət Foto

Azərbaycanın Baş prokuroru çinli həmkarını antiterror tədbirləri barədə məlumatlandırıb

  • 19 oktyabr, 2023
  • 08:28
Vladimir Putinlə Si Cinpin Ukrayna və Yaxın Şərqdəki vəziyyəti müzakirə edib
Region

Vladimir Putinlə Si Cinpin Ukrayna və Yaxın Şərqdəki vəziyyəti müzakirə edib

  • 18 oktyabr, 2023
  • 10:05
Vladimir Putin Si Cinpin ilə görüşüb
Region

Vladimir Putin Si Cinpin ilə görüşüb

  • 17 oktyabr, 2023
  • 11:25
Putin Çində Si Cinpinlə danışıqlar aparacaq
Digər ölkələr

Putin Çində Si Cinpinlə danışıqlar aparacaq

  • 16 oktyabr, 2023
  • 15:23
Tokayev Çində rəsmi səfərdədir - YENİLƏNİB
Region

Tokayev Çində rəsmi səfərdədir - YENİLƏNİB

  • 16 oktyabr, 2023
  • 13:00
Putin Çin lideri ilə görüşəcək, ölkələrarası münasibətlər müzakirə ediləcək
Digər ölkələr

Putin Çin lideri ilə görüşəcək, ölkələrarası münasibətlər müzakirə ediləcək

  • 16 oktyabr, 2023
  • 05:45
Prezident: Çinlə əməkdaşlığın genişləndirilməsi Azərbaycanın xarici siyasətinin əsas prioritetlərindəndir
Xarici siyasət

Prezident: "Çinlə əməkdaşlığın genişləndirilməsi Azərbaycanın xarici siyasətinin əsas prioritetlərindəndir"

  • 30 sentyabr, 2023
  • 12:04
Prezident İlham Əliyev Si Cinpini təbrik edib
Xarici siyasət

Prezident İlham Əliyev Si Cinpini təbrik edib

  • 30 sentyabr, 2023
  • 12:03
ABŞ və Çin Bayden-Cinpin görüşünə hazırlığı müzakirə edir
Digər ölkələr

ABŞ və Çin Bayden-Cinpin görüşünə hazırlığı müzakirə edir

  • 28 sentyabr, 2023
  • 23:04
Ma Çi: “Çin rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsində təcrübəsini Azərbaycanla bölüşməyə hazırdır”
Xarici siyasət

Ma Çi: “Çin rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsində təcrübəsini Azərbaycanla bölüşməyə hazırdır”

  • 26 sentyabr, 2023
  • 17:45
1 ... 32 33 34 35 36 ... 60

Siyasi fəaliyyət və liderlik yolu

Si Cinpin müasir Çinin ən nüfuzlu siyasi xadimlərindən biri olub, Çin Kommunist Partiyasının Mərkəzi Komitəsinin Baş katibi, Çin Xalq Respublikasının Sədri və Mərkəzi Hərbi Şurasının Sədri kimi ölkəyə rəhbərlik edir. Uzun illər ərzində ölkənin müxtəlif regionlarında, o cümlədən Fuçjen və Çjetszyan vilayətlərində, eləcə də Şanxay şəhərində yüksək partiya və dövlət vəzifələrində çalışmış Si Cinpin güclü idarəçilik təcrübəsi qazanmışdır. Onun rəhbərliyi dövründə ölkədə korrupsiyaya qarşı aparılan miqyaslı mübarizə kampaniyaları, partiya intizamının gücləndirilməsi və dövlət aparatının mərkəzləşdirilməsi daxili siyasətin əsas istiqamətlərini təşkil etmişdir.

"Çin arzusu" və strateji konsepsiyalar

Si Cinpinin siyasi doktrinasının mərkəzində Çinin qlobal arenada mövqelərinin gücləndirilməsini, iqtisadi dirçəlişi və xalqın rifahının yüksəldilməsini nəzərdə tutan "Çin arzusu" (Çjunqo menq) konsepsiyası dayanır. Onun ideoloji mirası, xüsusilə də yeni dövr üçün "Çin sayağı sosializm" ideyaları ölkənin əsas siyasi sənədlərinə və konstitusiyasına daxil edilmişdir. Bu strateji kurs Çinin həm daxili inkişaf modelini, həm də uzunmüddətli dövlətçilik hədəflərini müəyyən edən əsas ideoloji bələdçi kimi çıxış edir.

Xarici siyasət və qlobal təşəbbüslər

Onun rəhbərliyi altında Çinin xarici siyasəti daha fəal, iddialı və qlobal miqyaslı xarakter almışdır. Si Cinpin tərəfindən irəli sürülmüş nəhəng qlobal infrastruktur və iqtisadi layihə olan "Bir qurşaq, bir yol" təşəbbüsü Avrasiya, Afrika və Latın Amerikası ölkələri ilə ticarət və nəqliyyat əlaqələrinin dərinləşdirilməsinə xidmət edir. Pekinin beynəlxalq arenada çoxtərəfli əməkdaşlığı genişləndirməsi, texnoloji müstəqilliyin təmin olunması və qlobal idarəetmə sistemində Çinin rolunun artırılması xarici siyasətin prioritetlərindəndir.

İqtisadi modernləşmə və gələcək hədəflər

Si Cinpinin iqtisadi siyasəti ölkənin kəmiyyət artımından keyfiyyətli, innovativ və "yaşıl" inkişaf modelinə keçidinə yönəlmişdir. Rəqəmsal iqtisadiyyat, süni intellekt, yüksək texnologiyalar və daxili bazarın potensialına əsaslanan "ikili dövriyyə" strategiyası ölkənin iqtisadi dayanıqlığını təmin edən əsas amillərdəndir. Eyni zamanda, yoxsulluğun ləğvi istiqamətində əldə olunan tarixi nailiyyətlər və regionlararası bərabərsizliyin aradan qaldırılmasına yönəlmiş islahatlar ölkənin sosial sahədəki əsas strategiyasını təşkil edir.

Bu bölmədəki materiallar haqqında

Bu tematik bölmədə Si Cinpinin rəsmi səfərlərinə, verdiyi bəyanatlara, qəbul etdiyi strategi qərarlara, Çinin daxili və xarici siyasətinə, həmçinin onun qlobal geosiyasi proseslərə təsirinə həsr olunmuş aktual xəbərlər, analitik məqalələr və ekspert şərhləri toplanmışdır.