2021-ci il ərzində Azərbaycanda neft məhsullarının istehsalı sahəsində istehsalın ümumi dəyəri 4 milyard 394,6 milyon manat təşkil edib.
“Report”un Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən verdiyi xəbərə görə, bu göstərici daha əvvəlki 2020-ci ilin göstəriciləri ilə müqayisədə 13,4 % çoxdur.
Hesabat dövründə 1 milyon 259,5 min ton həcmində avtomobil benzini, 2 milyon 403,6 min ton dizel yanacağı, 49,1 min ton sürtkü yağları, 362,2 min ton neft bitumu istehsal edilib.
Belə ki, 2021-ci il ərzində Azərbaycanda avtomobil benzinin istehsalı 7,9 %, dizel yanacağının istehsalı 16,2 %, sürtkü yağlarının istehsalı 39,1 % artıb, neft bitumunun istehsalı isə 3,4 % azalıb.
Həmçinin, 2021-ci il ərzində ölkədə 400,7 min ton neft-kimya sənayesində istifadə üçün benzin, 490,1 min ton ağ neft, 105 min ton yanacaq mazutu, 255,3 min ton neft koksu istehsal edilib.
Neft-kimya sənayesində istifadə üçün benzin istehsalı son bir ildə 67,2 %, neft koksunun istehsalı 29,7 %, yanacaq mazutunun istehsalı usə 70,5 % artıb, ağ neftin istehsalı 2,4 % azalıb.
Neft emalı zavodunun modernizasiya və yenidənqurma layihəsinin 2023-cü ilin dördüncü rübündə yekunlaşması nəzərdə tutulur. Layihəyə əsasən 2022-ci ilin ortasında "Avro-5" dizel yanacağı, 2023-cü ilin ortalarında isə "Avro-5" benzin istehsal edilməsi planlaşdırılır.