Azərbaycan Bolqarıstana satdığı qazdan qazancını 5 dəfə artırıb
Bu ilin yanvar-iyul aylarında Azərbaycan Bolqarıstana 518 milyon 548 min kubmetr təbii qaz ixrac edib.
İxrac edilən təbii qazın dəyəri 206 milyon 345,36 min ABŞ dolları təşkil edib.
Bu, həcm baxımından 2022-ci ilin 7 ayı ilə müqayisədə 365 milyon 845 min kubmetr (3,4 dəfə), dəyər baxımından isə 164 milyon 974,97 ABŞ dolları (5 dəfə) çoxdur.
Bu ilin yanvar-iyul aylarında gömrük bəyannamələrinə əsasən, Azərbaycan 8 milyard 934 milyon 144,16 min ABŞ dolları dəyərində 13 milyard 413 milyon 760,12 min kubmetr təbii qaz ixrac edib. İxrac edilən təbii qazın həcmi 2022-ci ilin 7 ayının göstəricisi ilə müqayisədə 5,6 %, dəyəri isə 8,7 % çoxdur.
Təbii qazın Azərbaycanın ümumi ixracında payı 43 % təşkil edir.
Qeyd edək ki, bu ilin yanvar-iyul aylarında Azərbaycan xarici ölkələrlə 30 milyard 333 milyon ABŞ dolları dəyərində ticarət əməliyyatı aparıb. Tcarət dövriyyəsinin 20 milyard 777 milyon ABŞ dolları ixracın, 9 milyard 556 milyon ABŞ dolları isə idxalın payına düşüb.
Xatırladaq ki, Azərbaycan qazının Avropaya tədarükü Cənub Qaz Dəhlizinin tərkib hissəsi olan Trans-Adriatik Boru Kəməri vasitəsilə 2020-ci ilin sonunda başlayıb. Hazırda kəmərin ötürücülük qabiliyyəti ildə 12 milyard kubmetr qaz təşkil edir və 2027-ci ilin sonunadək 20 milyard kubmetrə çatdırılması nəzərdə tutulub.
TAP-ın ümumi uzunluğu 878 km-dir ki, bunun da 550 km-i Yunanıstanın şimal hissəsindən, 215 km-i Albaniya ərazisindən, 105 km-i Adriatik dənizinin dibi ilə, 8 km-i isə İtaliya ərazisindən keçir.
Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorundakı “Şahdəniz” qaz-kondensat yatağının istismarının II mərhələsi çərçivəsində hasil edilən “mavi yanacağın” Bolqarıstana nəqli Yunanıstan-Bolqarıstan İnterkonnektoru (IGB) vasitəsilə həyata keçirilir. “Bulgargaz EAD” dövlət şirkəti “Şahdəniz-2” yatağından 1 milyard kubmetr qazın tədarükü üçün “Şahdəniz” konsorsiumu ilə müqavilə imzalayıb. Azərbaycanın təbii qazı Bolqarıstanın tələbatının 25-30 %-ni ödəyə biləcək.
Ümumi uzunluğu 182 kilometr olan boru kəmərinin 150 kilometrlik hissəsi Bolqarıstan ərazisindən keçir. Boru kəmərin illik ötürücülük qabiliyyətinin 3-5 milyard kubmetr olacağı gözlənilir.