Rusiya XİN

Rusiya Yaponiyaya etiraz notası göndərib
Region
Rusiya Yaponiyaya etiraz notası göndərib
  • 04 oktyabr, 2023
  • 09:45
Zaxarova: “Ermənistanda ictimai rəy nəzərə alınmır”
Region
Zaxarova: “Ermənistanda ictimai rəy nəzərə alınmır”
  • 04 oktyabr, 2023
  • 06:46
Moldova səfiri Rusiya XİN-ə çağırılıb
Region
Moldova səfiri Rusiya XİN-ə çağırılıb
  • 03 oktyabr, 2023
  • 18:38
Ermənistan parlamenti Roma statutunu ratifikasiya edib - YENİLƏNİB
Region
Ermənistan parlamenti Roma statutunu ratifikasiya edib - YENİLƏNİB
  • 03 oktyabr, 2023
  • 09:12
Rusiya XİN Ermənistanı hədələyib
Region
Rusiya XİN Ermənistanı hədələyib
  • 28 sentyabr, 2023
  • 13:10
Ceyhun Bayramov Lavrovla Qarabağdakı vəziyyəti müzakirə edib - YENİLƏNİB
Xarici siyasət
Ceyhun Bayramov Lavrovla Qarabağdakı vəziyyəti müzakirə edib - YENİLƏNİB
  • 27 sentyabr, 2023
  • 18:21
Rusiya XİN: “Regionda nəqliyyat əlaqələrinin açılması Türkiyə və İranın da xeyrinə olacaq”
Region
Rusiya XİN: “Regionda nəqliyyat əlaqələrinin açılması Türkiyə və İranın da xeyrinə olacaq”
  • 27 sentyabr, 2023
  • 10:04
Rusiya XİN: “Moskva ilə İrəvan arasında razılaşmaların həyata keçiriləcəyinə ümid edirik”
Region
Rusiya XİN: “Moskva ilə İrəvan arasında razılaşmaların həyata keçiriləcəyinə ümid edirik”
  • 27 sentyabr, 2023
  • 09:31
Rusiya Britaniyaya qarşı sanksiyaları genişləndirib
Digər ölkələr
Rusiya Britaniyaya qarşı sanksiyaları genişləndirib
  • 27 sentyabr, 2023
  • 07:10
Rəsmi Moskva: “Ermənistan rəhbərliyi Rusiya və Azərbaycanla ritmik işləməkdənsə, Qərbə üz tutdu”
Xarici siyasət
Rəsmi Moskva: “Ermənistan rəhbərliyi Rusiya və Azərbaycanla ritmik işləməkdənsə, Qərbə üz tutdu”
  • 25 sentyabr, 2023
  • 13:00
Rusiya XİN: Paşinyan məsuliyyətdən yayınır, günahı rəsmi Moskvanın boynuna atmağa çalışır
Region
Rusiya XİN: "Paşinyan məsuliyyətdən yayınır, günahı rəsmi Moskvanın boynuna atmağa çalışır"
  • 25 sentyabr, 2023
  • 12:56
Rusiya XİN: Moskva İrəvanın ikitərəfli münasibətlərə xələl gətirən bəyanatları ilə bağlı açıqlama verəcək
Region
Rusiya XİN: "Moskva İrəvanın ikitərəfli münasibətlərə xələl gətirən bəyanatları ilə bağlı açıqlama verəcək"
  • 25 sentyabr, 2023
  • 11:28
Rusiya və İran XİN başçıları Cənubi Qafqazdakı vəziyyəti müzakirə ediblər
Region
Rusiya və İran XİN başçıları Cənubi Qafqazdakı vəziyyəti müzakirə ediblər
  • 23 sentyabr, 2023
  • 01:23
Azərbaycan və Rusiya XİN başçıları Qarabağdakı antiterror tədbirlərini müzakirə ediblər
Xarici siyasət
Azərbaycan və Rusiya XİN başçıları Qarabağdakı antiterror tədbirlərini müzakirə ediblər
  • 22 sentyabr, 2023
  • 19:20
Səfir: Bolqarıstanın Moskvadakı səfiri Rusiya XİN-ə çağırılacaq
Region
Səfir: "Bolqarıstanın Moskvadakı səfiri Rusiya XİN-ə çağırılacaq"
  • 22 sentyabr, 2023
  • 10:23
Mariya Zaxarova: İrəvan üçtərəfli bəyanatın şərtlərini yerinə yetirməli idi
Region
Mariya Zaxarova: "İrəvan üçtərəfli bəyanatın şərtlərini yerinə yetirməli idi"
  • 20 sentyabr, 2023
  • 18:00
1 ... 51 52 53 54 55 ... 138

Rusiya XİN: xarici siyasət strategiyası, strukturu və beynəlxalq fəaliyyəti

Rusiya XİN (rəsmi adı — Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər Nazirliyi, rus. Министерство иностранных дел Российской Федерации, qısaca МИД России) — Rusiya Federasiyasının xarici siyasət kursunun həyata keçirilməsini, beynəlxalq münasibətlərin tənzimlənməsini və ölkənin xaricdəki maraqlarının qorunmasını təmin edən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır. Nazirlik ölkənin ümumi xarici siyasət strategiyasını formalaşdırır və dünyanın müxtəlif ölkələrindəki səfirlikləri, konsulluqları, eləcə də beynəlxalq təşkilatlar yanında daimi nümayəndəlikləri idarə edir. Aşağıda qurumun strukturu, əsas vəzifələri və fəaliyyət istiqamətləri haqqında ətraflı məlumat təqdim olunur.

1. Əsas funksiyaları və səlahiyyətləri

Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi dövlətin xalq-beynəlxalq arenada mövqeyini təmin etmək üçün geniş spektrli vəzifələri yerinə yetirir:

Xarici siyasət kursu: Rusiya Prezidentinin rəhbərliyi altında ölkənin xarici siyasət konsepsiyasının işlənib hazırlanması və həyata keçirilməsi.

Diplomatik nümayəndəliklər: Dünyanın müxtəlif dövlətlərində fəaliyyət göstərən Rusiya səfirlikləri, baş konsulluqları və nümayəndəliklər şəbəkəsinə ümumi rəhbərlik, eləcə də xarici ölkələrlə ikitərəfli və çoxtərəfli sazişlərin bağlanması.

Beynəlxalq təşkilatlar: BMT, BMT Təhlükəsizlik Şurası, MDB, EAHİ, BRICS və digər qlobal və regional platformalarda Rusiyanın maraqlarının müdafiə edilməsi və mövqeyinin ifadə olunması.

Vətəndaşların hüquqlarının müdafiəsi: Xaricdə olan Rusiya vətəndaşlarının və hüquqi şəxslərinin hüquqlarının, qanuni maraqlarının qorunması, eləcə də konsulluq xidmətlərinin göstərilməsi.

2. Rəhbərlik və struktur

Rəhbərlik: Nazirliyə uzun illərdir (2004-cü ildən bəri) təcrübəli diplomat Sergey Lavrov rəhbərlik edir.

Departamentlər: Nazirlik coğrafi (məsələn, MDB ölkələri, Avropa, Asiya departamentləri) və funksional (beynəlxalq təşkilatlar, informasiya və mətbuat, beynəlxalq hüquq departamentləri) istiqamətlər üzrə struktur bölmələrə bölünür. Mətbuat katibi və İnformasiya Departamentinin rəhbəri vəzifəsini Mariya Zaxarova icra edir.

3. Qlobal siyasətdə rolu

Rusiya XİN qlobal geosiyasi proseslərdə, beynəlxalq təhlükəsizlik məsələlərində, regional münaqişələrin tənzimlənməsində və qlobal iqtisadi əməkdaşlıq formatlarında əsas oyunçulardan biri kimi çıxış edir. Qurumun rəsmi bəyanatları və brifinqləri beynəlxalq media tərəfindən mütəmadi olaraq diqqətlə izlənilir.