Top
    Close photo mode

    Constitutional Court approved results of elections - LIST

    Decision on results of elections declared in the meeting on constitutional proceedings

    Baku. 24 November. REPORT.AZ/ The court hearing on the constitutional proceedings of verification of documents submitted by the Azerbaijani Central Election Committee (CEC) to the Constitutional Court and approving the results of elections to Azerbaijani Milli Majlis (Azerbaijani Parliament) on November 1, 2015 was held today.

    Report informs, decision of the meeting on results of elections was declared. 

    According to the decision, the results of elections to the fifth convocation of Milli Mejlis on 124 constituencies approved.

    The CEC annulled results in one constituency of the total 125 constituencies. 

    It was Aghdash consituency No.90. 

    Leading candidate from that constituency was Chingiz Asadullayev. 

    CEC considered the results of voting as a void, as violations in vote counting in Aghdash consituency No.90 were observed.

    The list of members of Azerbaijani Parliament, adopted by the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan follows as below: 

    Sharur-Sadarak constituency #1 - Talibov Vasif Yusif

    Sharur constituency #2 - Habibbeyli Isa Akbar

    Babek-Kangarli-Nakhchivan constituency #3 - Mehbaliyev Sattar Suliddin

    Nakhchivan city constituency #4 - Ibrahimov Eldar Rza

    Shahbuz-Babek constituency #5 - Novruzov Siyavush Dunyamali

    Julfa-Babek constituency #6 - Hamzayeva Ulviyya Tapdig

    Ordubad-Julfa constituency #7 - Hasanguliyev Gudrat Muzaffar

    First Binagadi constituency #8 - Guliyev Azay Azhdar

    Second Binagadi constituency #9 - Gafarov Kamaladdin Nasraddin

    Third Binagadi constituency #10 - Musayev Madar Alasgar

    Garadagh constituency #11 - Huseynov Aydin Nasir

    Garadagh-Binagadi-Yasamal constituency #12 - Zabelin Mikhail Yuryevich

    Khazar-Pirallahi constituency #13 - Aliyev Rauf Asif

    Khazar constituency #14 - Aliyeva Mehriban Arif

    First Yasamal constituency #15 - Guliyev Ulvi Zahid

    Second Yasamal constituency #16 - Mustafayeva Ayten Inglab

    Third Yasamal constituency #17 - Hasanov Elshad Eldar

    Narimanov-Nizami constituency #18 - Musabeyov Rasim Nasraddin

    First Narimanov constituency #19 - Mammadov Hikmat Baba

    Second Narimanov constituency #20 - Aliyev Adil Abish

    First Nasimi constituency #21 - Ibrahimgizi Melahet Ibrahim

    Second Nasimi constituency #22 - Mollazade Asim Nazim

    Nasimi-Sabail constituency #23 - Samadzade Ziyad Aliabbas

    First Nizami constituency #24 - Abdullayev Rovnag Ibrahim

    Second Nizami constituency #25 - Valiyeva Sadagat Suleyman

    First Sabunchu constituency #26 - Mustafa Fazil Gazanfar

    Second Sabunchu constituency #27 - Jabrayilova Dilara Mammadagha

    Third Sabunchu constituency #28 - Guliyev Eldar Allahyar

    Sabail constituency #29 - Hajiyev Shamsaddin Humbat

    First Surakhani constituency #30 - Fataliyeva Sevinj Habib

    Second Surakhani constituency #31 - Guliyev Faraj Ibrahim

    Third Surakhani constituency #32 - Abiyev Aghajan Gulam

    First Khatai constituency #33 - Miralamov Huseynbala Fazil

    Second Khatai constituency #34 - Muradov Fuad Rauf

    Third Khatai constituency #35 - Araz Alizade Mammad Mubariz

    Fourth Khatai constituency #36 - Seyidov Samad Ismayil

    First Nizami constituency #37 (Ganja city) - Karimzade Parvin Orkhan

    Second Nizami constituency #38 (Ganja city) - Hamzayev Nagif Alashraf

    First Kapaz constituency #39 (Ganja city) - Fatiyev Khanlar Nuru

    Second Kapaz constituency #40 (Ganja city) - Guliyev Musa Isa

    First Sumgayit constituency #41 - Khalilov Mirzajan Mirzammad

    Second Sumgayit constituency #42 - Mirkishili Tahir Famil

    Third Sumgayit constituency #43 - Babayev Mukhtar Bahadur

    Sumqayit-Khizi constituency #44 - Salayev Haji Hajibaba

    Absheron constituency #45 - Asadov Ogtay Sabir

    Shirvan constituency #46 - Jabrayilov Rafael Kamil

    Mingachevir constituency #47 - Mirzazade Aydin Boyukkishi

    Yevlakh constituency #48 - Mammadov Ilham Kazim

    Yevlakh-Mingachevir constituency #49 - Huseynli Ali Mahammad

    Absheron-Gobustan constituency #50 - Khanlarova Zeynab Yahya

    Gusar constituency #51 - Badamov Azer Jamal

    Guba constituency #52 - Ahmadov Vahid Gazmammad

    Guba-Gusar constituency #53 - Abramov Yevda Sasunovich

    Shabran-Siyazan constituency #54 - Suleymanov Tahir Suleyman

    Khachmaz constituency #55 - Selimov Eldeniz Adil

    Khachmaz village constituency #56 - Aliyev Ilham Ali Saftar

    Kurdamir constituency #57 - Mammadov Muslum Mursal

    Hajigabul-Kurdamir constituency #58 - Huseynov Rafael Baba

    Salyan constituency #59 - Huseynov Aliaga Izzat

    Salyan-Neftchala constituency #60 - Agamali Fazail Rahim

    Neftchala constituency #61 - Rahimzade Arif Gafar

    Saatli constituency #62 - Amashov Aflatun Ahmad

    First Sabirabad constituency #63 - Guliyev Elchin Baybala

    Second Sabirabad constituency #64 - Khalilov Rustam Gulabba

    Saatli-Sabirabad-Kurdamir constituency #65 - Amiraslanov Ahliman Tapdig

    Bilasuvar constituency #66 - Kazimli Khanhuseyn Huseynagha

    Jalilabad city constituency #67 - Hasanov Malik Avaz

    Jalilabad village constituency #68 - Kazimov Mirkazim Mahammad

    Jalilabad-Masalli-Bilasuvar constituency #69 - Ibrahimli Fazail Feyruz

    Masalli city constituency #70 - Aliyev Nariman Alibala

    Masalli village constituency #71 - Akhundova Elmira Huseyn

    Yardimli-Masalli constituency #72 - Gasimli Musa Jafar

    Lankaran city constituency #73 - Guliyev Rufat Atakishi

    Lankaran village constituency #74 - Rajabli Hadi Musa

    Lankaran-Masalli constituency #75 - Pashazade Javanshir Hummat

    Lankaran-Astara constituency #76 - Asgarov Ziyafet Abbas

    Astara constituency #77 - Mahmudov Rashad Mammadgulu

    Lerik constituency #78 - Mammadov Igbal Nariman

    İmishli constituency #79 - Gasimov Asabil Garakishi

    İmishli-Beylegan constituency #80 - Ganizade Chingiz Ashrali

    Beylegan constituency #81 - Ismayilov Shahin Amir

    Aghjabadi constituency #82 - Rzayev Tahir Musa

    Aghjabadi-Fizuli constituency #83 - Abbasov Agil Mahammad

    Füzuli constituency #84 - Muradova Bahar Avaz

    Shamakhi constituency #85 - Suleymanov Elkhan Siraj

    İsmayilli constituency #86 - Aslanov Novruzali Davud

    Aghsu-İsmayilli constituency #87 - Karimli Tahir Zayidagha

    Goychay constituency #88 - Hajiyev Sabir Kamal

    Goychay-Aghdash constituency #89 - Nasirov Elman Khudam

    Ujar constituency #91 - Huseynov Vusal Afgan

    Zardab-Ujar constituency #92 - Aliyeva Zhale Fazil

    Barda city constituency #93 - Bakhshaliyeva Govhar Bakhshali

    Barda village constituency #94 - Oruj Zahid Maharram

    Terter constituency #95 - Aliyev Sahib Eyvaz

    Goranboy-Naftalan constituency #96 - Aslanov Mahir Mahammadali

    Goranboy-Aghdam-Terter constituency #97 - Valiyev Agalar Israfil

    Shamkir city constituency #98 - Gafarova Sahiba Ali

    Shamkir village constituency #99 - Aliyeva Sakit

    Shamkir -Dashkasan constituency #100 - Bayramov Kamran Farhad

    Goygol-Dashkasan constituency #101 - Rzayev Rovshan Shukur

    Samukh-Shamkir constituency #102 - Alasgarov Valeh Feyruz

    Gadabay constituency #103 - Huseynova Sevinj Amirahmad

    Gadabay-Tovuz constituency #104 - Mammadhasanov Rafig Musa

    Tovuz constituency #105 - Pashayeva Ganira Alasgar

    Tovuz-Gazakh-Aghstafa constituency #106 - Agayeva Ulviyya Javanshir

    Gazakh constituency #107 - Nabizade Kamran Telman

    Aghstafa constituency #108 - Jafarov Nizami Gulu

    Balaken constituency #109 - Mahmaliyev Nasib Mahammad

    Zagatala constituency #110 - Musayev Elshen Mammadhanifa

    Zagatala-Balaken constituency #111 - Aliyeva Kamila Aliagha

    Gakh constituency #112 - Karimli Azer Shamshid

    Shaki city constituency #113 - Mahmudov Yagub Mikayil

    First Shaki village constituency #114 - Masimli Ali Ahmad

    Second Shaki village constituency #115 - Feyziyev Javanshir Ayyub

    Gabala constituency #116 - Heydarov Fattah Samad

    Oghuz-Gabala constituency #117 - Nakhchivanli Agiya Habib

    Aghdam city constituency #118 - Aliyev Bakhtiyar Hamza

    Aghdam village constituency #119 - Sadigov Bakhtiyar Yusif

    Jabrayil-Gubadli constituency #120 - Shahverdiyev Astan Nushravan

    Lachin constituency #121 - Abbaszade Mahir Tapdig

    Khankendi constituency #122 - Gasimova Flora Gasim

    Kalbajar constituency #123 - Gurbanov Javid Ganbar

    Shusha-Aghdam-Khojali-Khojavend constituency #124 - Mammadov Elman Jamal

    Zangilan-Gubadli constituency #125 - Ismayilov Imamverdi Ibish 

     

    If you find out orphographic mistake in the text, please select mistaken part of the text and press Ctrl + Enter.

    Last added

    At least one category must be selected

    All news


    Orphus sistemi