Search keyword: Nagorno Karabakh
This in itself demonstrates how interested we are in concluding a peace agreement," the Azerbaijani President emphasized, adding that until January 2024, Armenia insisted on including the so-called "Nagorno-Karabakh Republic" in the peace agreement, which does not exist and only lived in Armenia's fantasies
The main obstacle to the negotiations was the fact that up until January 2024, Armenia was insisting on including the fate of the so-called Nagorno-Karabakh republic in the peace treaty. We were categorically opposed to that. Because there is no such republic as “Nagorno-Karabakh”.
By using outdated terms such as “Nagorno-Karabakh” in the report, disrespect has been shown toward the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan.
According to Mnatsakanyan, approximately 70% of those serving in the so-called "army" of the unrecognized regime were the citizens of Armenia, while the remaining 30% were ethnic Armenians living in Nagorno-Karabakh.
When asked about how military salaries were paid in the occupied territories, he stated, "We did not have such expenses in the 'Nagorno-Karabakh' budget or its 'army'. All military expenses, including salaries and provisions for soldiers, were allocated directly from the Armenian budget.
“Since ‘Nagorno-Karabakh’ was not recognized by any country, ‘the Republic of Armenia’ was stated in our passports. However, the specific address varied depending on whether a person lived in Khankendi, Aghdara, etc.
On November 25, 2020, just two weeks after a ceasefire ended the Second Karabakh War, the French Senate adopted a resolution calling for the diplomatic recognition of the ‘Nagorno-Karabakh Republic (NKR)’, an illegitimate entity not recognized by any UN member, including Armenia, as an independent state
CNN Prima News also emphasizes that despite attempts to avoid EU sanctions six years ago, the former leader of Armenian separatists in the so-called "Nagorno-Karabakh" now stands trial in Azerbaijan and faces a life sentence.
The Baku Court Complex is currently holding a trial for members of the former Armenian separatist regime in Nagorno-Karabakh, who are accused of committing war crimes against Azerbaijan. According to Report, the trial is being chaired by Judge Zeynal Agayev of the Baku Military Court.
against peace and humanity, war crimes, including aggressive warfare, genocide, forced displacement, persecution, torture, military looting, and other illegal acts committed against Azerbaijan and the Azerbaijani people by the Armenian state and its armed forces, including the former self-proclaimed "Nagorno-Karabakh