Ombudsman vurğulayıb ki, bu aksiyada Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsi fəal şəkildə iştirak edir. "Onlar həqiqətən kömək edirlər", - T.Moskalkova əlavə edib.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Bakı şəhərində növbəti vətəndaş qəbulu keçirib. Ombudsman Aparatından "Report"a bildirilib ki, S.Əliyeva qəbul üçün müraciət etmiş vətəndaşların hər birini fərdi qaydada qəbul edib.
İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkil (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın Milli Preventiv Qrupunun üzvləri Elm və Təhsil Nazirliyinin nəzdindəki E.Quliyev adına Sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün 9 nömrəli xüsusi internat məktəbində və E.Mirzəyev adına Sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün 6 nömrəli Respublika
Gürcüstan Konstitusiya Məhkəməsi Ombudsmanın iddiasını rədd edib. “Report”un yerli bürosunun məlumatına görə, Gürcüstan Konstitusiya Məhkəməsi, hökmdən öncə məhbuslarla uzunmüddətli tanışlıq və videogörüşə icazə verilməsini tələb edən Ombudsmanın iddiasını rədd edib.
Komitə sədri əlavə edib ki, ombudsmanın Suriyadan Azərbaycana repatriasiya edilən şəxslərlə bağlı gördüyü işlər təqdirəlayiqdir.
Onun sözlərinə görə, Ombudsmanın illik məruzəsində pensiya yaşına az qalmış işsiz şəxslərin məşğulluğu məsələsi qeyd olunur: "Ancaq pensiya yaşına az qalmış məşğul şəxslərin də əmək hüquqlarının qorunması mühümdür.
"Report" xəbər verir ki, bu təkliflə Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov parlamentin bugünkü plenar iclasında Azərbaycanın İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsman) 2024-cü ildə ölkədə insan hüquqlarının qorunması haqqında illik məruzəsinin müzakirəsi zamanı çıxış edib.
Qəbul edilmiş şəxslərə hüquqları üzrə müraciət mexanizmləri ilə bağlı qanunvericilik aktları, Ombudsmanın “916” Çağrı Mərkəzi vasitəsilə müraciət imkanlarına dair məlumatlandırıcı nəşrlər təqdim olunub.
“Report” xəbər verir ki, bu təkliflə Dilarə Əliyeva adına Azərbaycan Qadın Hüquqlarını Müdafiə Cəmiyyətinin sədri, hüquq müdafiəçisi Novella Cəfəroğlu Milli Məclisin İnsan hüquqları komitəsinin bugünkü iclasında İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilin (Ombudsmanın) 2024-cü il üzrə məruzəsinin müzakirəsi zamanı
“Report” xəbər verir ki, bunu Milli Məclisin İnsan hüquqları komitəsinin sədri Zahid Oruc komitənin bugünkü iclasında İnsan hüquqları üzrə müvəkkilinin (ombudsmanın) 2024-cü il üzrə məruzəsinin müzakirəsi zamanı deyib.