Açar sözü: Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi
Almaniya Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinə 2018-2021-ci illərdə rəhbərlik etmiş Yuliya Klökner Almaniya parlamentinin (Bundestaq) sədri seçilib. “Report” TASS-a istinadən xəbər verir ki, onun namizədliyini 382 deputat dəstəkləyib, 204 nəfər əleyhinə səs verib, 31 nəfər isə bitərəf qalıb.
Bu məqsədlə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi və onun tabeliyindəki qurumlar subsidiyaların, güzəştli kreditlərin və lizinq əməliyyatlarının verilməsini, maliyyələşdirilməsini və həmin vəsaitlərin təyinatı üzrə istifadəsinə nəzarəti həyata keçirəcək.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinə məxsus “Aqrar Tədarük və Təchizat” ASC yük avtomobillərinin könüllü (KASKO) sığortalanması üçün açıq tender elan edib. “Report” xəbər verir ki, tenderdə iştirak haqqı 18 manatdır.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyi (AKİA) onunla bağladığı lizinq müqaviləsi üzrə öhdəliyinə əməl etməyə fermerləri məhkəməyə verməyə hazırlaşır.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Tovuzda Aqrar Biznes Festivalı keçirilib. “Report” bu barədə nazirliyə istinadən xəbər verir.
“Report” Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinə istinadən xəbər verir ki, bu müzakirələr nazir Məcnun Məmmədovun XII Bakı Qlobal Forumu çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan İƏT-in Baş katibi Əsəd Məcid Xanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşdə aparılıb. M.
2024-cü ildə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyi (AKİA) işğaldan azad edilmiş ərazilərdə fəaliyyət göstərən 13 aqrar məhsul istehsalçısına 20 milyon 152 min manat əkin subsidiyası ödəyib.
Ötən il Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyi (AKİA) fermerlərə 362,5 milyon manat subsidiya ödəyib. “Report” xəbər verir ki, bu barədə Nazirlər Kabinetinin 2024-cü ildə fəaliyyəti haqqında hesabatda bildirilir.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi 2022-ci ildə 19 rayonda 22,6 min hektar, 2023-cü ildə 8 rayonda 2,9 min hektar, 2024-cü ildə 13 rayonda 3,4 min hektar pivotaltı sahə üçün ərzaqlıq buğda istehsalına dair təsərrüfatlarla müqavilələrin bağlanılması təmin edib.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinə məxsus “Aqroservis” ASC mineral gübrələrin səyyar satışına başlayıb. "Report" bu barədə nazirliyə istinadən xəbər verir.