Açar sözü: Hesablama Palatası
“Report” xəbər verir ki, bu barədə Rusiya Hesablama Palatasının 2024-cü il üzrə federal büdcənin icrasının gedişi ilə bağlı analitik qeydində deyilir.
Hesablama Palatası Dövlət Turizm Agentliyində (DTA) audit aparır. "Report" xəbər verir ki, bu barədə Hesablama Palatası məlumat yayıb.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Respublikası Hesablama Palatası Açıq Büdcə İndeksi üzrə dünyada maksimal bal alan üç ali audit qurumundan biridir. Bundan əlavə, Dünya Bankının müstəqillik indeksində Hesablama Palatası ikinci yeri tutur.
Hesablama Palatasının “Ağıllı kənd” layihəsinin icrası ilə bağlı apardığı auditin nəticələri hazırdır. Bunu "Report"a müsahibəsində Palatanın sədri Vüqar Gülməmmədov bildirib. "Palata həmin layihə üzrə nəzarət tədbirini pre-audit formasında keçirib.
Hesablama Palatası işğaldan azad edilmiş ərazilərdə pre-auditlər həyata keçirir. Bunu "Report"a müsahibəsində Palatanın sədri Vüqar Gülməmmədov bildirib. "Ölkə Prezidentinin müvafiq tapşırıqlarına əsasən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə olduqca böyük işlər görülür.
Bunu "Report"a müsahibəsində Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədov bildirib. "Bu, büdcədən maliyyələşən qurumlar üzrə intizamın yüksəldilməsinə ehtiyac olduğunu göstərir. Büdcənin icrası ilə bağlı məlumatlara əsasən, 11 ayda təxminən 3 milyard manat profisit qeydə alınıb.
Bunu "Report"a müsahibəsində Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədov bildirib. "2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi, Bakıda COP29-un keçirilməsi Palatanın məsuliyyətini artırmaqla bu sahə üzrə keçirilən auditlərin sayına da artırıcı təsir edib.
Hesablama Palatasının apardığı auditlər və təhlillər dövlət orqanlarında hesabatlılıq və şəffaflıq üzrə irəliləyişlərin olduğunu göstərir. Bunu "Report"a müsahibəsində Palatanın sədri Vüqar Gülməmmədov bildirib.
Bu mühüm tədbir zamanı ölkənin ali audit qurumu hesab olunan Hesablama Palatası da bir sıra əhəmiyyətli işlərə imza atdı, onun iştirakı ilə hazırlanmış "İqlim Skaneri"nin ilkin nəticəsi açıqlandı.