Açar sözü: Mərkəzi Seçki Komissiyası
Bundan başqa, Belarus Mərkəzi Seçki Komissiyası (MSK), onun əməkdaşları, bəzi hakimlər, ölkə prezidentinin işlər müdiri Yuri Nazarov və onun müavinlərinə də qarşı sanksiyalar tətbiq edilib.
“Report” xəbər verir ki, bu barədə BELTA Belarusun Mərkəzi Seçki Komissiyasına istinadən məlumat yayıb.
Lakin o vurğulayıb ki, “kollektiv müxalifətə” Mərkəzi Seçki Komissiyasının güzəştə gedilməsi” kimi tələblər qəbul edilə bilməz. “Biz real və sağlam islahatlar həyata keçiririk. Seçki sistemini radikal müxalifətə güzəştə getməyəcəyik, amma islahatlar davam edəcək”, – deyə baş nazir bildirib.
Maraqlıdır ki, qanunvericiliyin tələbinə uyğun olaraq Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyində akkreditasiyadan keçmiş bütün xarici media subyektlərinin seçkiləri işıqlandırmaq üçün Mərkəzi Seçki Komissiyasına müraciətinə müsbət cavab verilib.
"Report" xəbər verir ki, bununla bağlı Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) bugünkü iclasında MSK sədri Məzahir Pənahov məlumat verib. O bildirib ki, bu istiqamətdə addımlar atılmalı və işə başlanılmalıdır.
"Report" xəbər verir ki, bunu Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) martın 18-də keçirilən iclasında qurumun sədr müavini Rövzət Qasımov açıqlayıb.
Eyni zamanda, Rusiya Mərkəzi Bankı da daxil olmaqla 400 təşkilat, 20 maliyyə qurumu, 37 media şirkəti və jurnalistə, habelə RF Mərkəzi Seçki Komissiyasının 15 üzvünə də qarşı məhdudiyyətlər tətbiq edilib.
Bundan əlavə, qanun layihəsi Mərkəzi Seçki Komissiyası (MSK) üzvlərinin seçilmə prosedurunu da yenidən müəyyənləşdirir. Yeni qaydaya görə, MSK üzvləri parlamentin üçdə iki səs çoxluğu ilə seçiləcək. Qanun layihəsi birinci oxunuşda 84 deputatın dəstəyi ilə qəbul edilib.
Bundan əlavə, layihədə Mərkəzi Seçki Komissiyası (MSK) üzvlərinin seçilmə prosedurana dəyişiklik də öz əksini tapıb. Dəyişikliyə görə, parlament üzvlərinin ən azı beşdə üçü tərəfindən dəstəklənmiş namizəd MSK-ya üzv seçilə bilər.
"Report" xəbər verir ki, bununla bağlı Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahov qurumun bugünkü iclasında məlumat verib. Qeyd edək ki, yanvarın 29-da Azərbaycanda bələdiyyə seçkiləri keçiriləcək.