Açar sözü: Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi
Bildirilib ki, bu, Xarici İşlər Nazirliyi, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, habelə “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin birgə əlaqələndirmə işləri nəticəsində mümkün olub.
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) ilə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD) iqlim riskləri və imkanlarını müzakirə edib.
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” (ASCO) QSC emissiyaların azaldılması istiqamətində innovativ texnologiyaların tətbiqini genişləndirir.
Bu barədə "Report" “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-yə (ASCO) istinadən xəbər verir.
N.Mouravidze vurğulayıb ki, EBRD bu prioritetləri böyük investisiyalarla dəstəkləyir: “Buraya günəş və külək enerjisi layihələrindən tutmuş "Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi" QSC-nin (ASCO) xaricdəki donanmasının genişləndirilməsi daxildir.
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) “Professor Gül” gəmi-bərəsinin tərsanə təmiri yekunlaşıb. “Report” ASCO-ya istinadən xəbər verir ki, təmir işləri "Zığ" Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodunda aparılıb.
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) ASCO-nun “Aydın Məmmədov” kran gəmisinin əsaslı təmir işləri başa çatıb.
"Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi" QSC (ASCO) “Capital Maritime and Trading Corp” gəmiçilik şirkətinin istismarında olan məhdudiyyətsiz üzmə imkanlarına malik “Aframax” tipli növbəti tankeri donanmasına daxil edib. "Report" bu barədə ASCO-ya istinadən xəbər verir.
Afrika qitəsində saxlanılmış gəmilər "Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-yə (ASCO) məxsus deyil. “Report” xəbər verir ki, bunun səhmdar cəmiyyətinin mətbuat katibi Mehman Mehdiyev bildirib.
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) “Zığ” Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodunda (ZGTTZ) inşa olunan növbəti gəmi istismara verilib. "Report" ASCO-ya istinadən xəbər verir ki, “Azıx” adlandırılan yedək gəmisi Xəzər Dəniz Neft Donanmasının balansına qəbul edilib.