Açar sözü: Avropa İttifaqı
Dəniz Administrasiyası reyestrdən çıxarılan gəmilərin ABŞ Xəzinədarlıq Departamenti, Avropa İttifaqı və Böyük Britaniyanın Xarici Aktivlərə Nəzarət Ofisində qeydiyyatdan keçdiyini və ya xəbərdarlıq siyahılarında olduğunu bildirib.
Avropa İttifaqı ABŞ prezidenti Donald Trampın administrasiyası tərəfindən tariflərin qismən ləğvinə nail olmaq üçün etməyə hazır olduğu güzəştlərin siyahısını hazırlayır. “Report” xəbər verir ki, bu barədə mənbələrə istinadən Bloomberg məlumat yayıb.
“Report” TASS-a istinadən xəbər verir ki, bunu Rusiya Prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov jurnalistlərin Avropa İttifaqının (Aİ) bu mövqeyinin yenilənmiş taxıl sazişinə mane olub-olmayacağı barədə sualına cavabında bildirib.
Ukrayna ilə ABŞ arasında resurslar haqqında sazişə toxunan nümayəndənin sözlərinə görə, Avropa Komissiyası Kiyevə bildirib ki, bu saziş Ukraynanın üzvlük prosesi çərçivəsində Avropa İttifaqı (Aİ) qarşısında öhdəliklərini yerinə yetirməsi baxımından təhlil edilməlidir.
Avropa İttifaqının (Aİ) təxminən 90 milyon avro maliyyə vəsaiti ayırdığı Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu (TBNM, Orta Dəhliz) Mərkəzi Asiyada regional qarşılıqlı əlaqənin təmin edilməsi üçün böyük əhəmiyyət daşıyır.
Avropa İttifaqı ölkələrinin hökumətləri Baltikyanı ölkələrin kaprizlərinə uymamalı, bu mənfi dövrü qıraraq Gürcüstanla münasibətləri düzgün yola qaytarmalıdır.
Avropa İttifaqı (Aİ) Rusiyaya qarşı 17-ci sanksiyalar paketini hazırlamağa başlayıb. “Report” TASS-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə “EUObserver” portalı məlumat yayıb. Avropa diplomatlarının məlumatına görə, yeni məhdudiyyətlər üzərində iş başlayıb, lakin çox erkən mərhələdədir.
Avropa İttifaqı (Aİ) Vaşinqtonun Avropa məhsullarına tətbiq etdiyi rüsumlara cavab olaraq ABŞ-dən xidmət ixracına, o cümlədən iri texnologiya şirkətlərinin əməliyyatlarına qarşı tədbirlər görməyi nəzərdən keçirir.
Avropa İttifaqının (Aİ) ABŞ-nin Avropa məhsullarına tətbiq etdiyi 200 % tariflərinə cavabı həlledici olacaq, birlik bunun üçün bütün lazımi vasitələrə malikdir. “Report” xəbər verir ki, bunu Avropa Komissiyasının (AK) prezidenti Ursula fon der Lyayen LCI telekanalının efirində deyib.
Onun sözlərinə görə, Avropa İttifaqı müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığı genişləndirməyi planlaşdırır. Kallas gənclər mübadiləsinin inkişafına, biznes və akademik dairələrdə əlaqələrin gücləndirilməsinə xüsusi diqqət yetirib.